Travel24 за підтримки ТМ "Шато Кахеті" пропонує вам пізнати більше особливості культури, якою надихається весь світ. Можливо, це стане чудовим поштовхом для мандрівки до Грузії.

Зверніть увагу Мандрівка до Грузії, не виходячи з дому: які традиційні грузинські страви варто приготувати

Грузинська гостинність

Більшість традицій Грузії пов'язані зі святами і застіллями, тому не дивно, що про тамтешнє частування ходять легенди. Нерідко після захопливих розповідей туристів, що повернулись із відпочинку, дещо страшно потрапити на справжню грузинську трапезу, адже можна набрати кілька зайвих кілограмів. Смачна кухня, особливі напої та оригінальні тости – все це чекає на гостей колоритної Грузії.

Грузини – це саме та нація, що звичайний прийом їжі перетворить на цілий ритуал. Зазвичай, сім'я збирається разом, але на столі завжди вдосталь страв на випадок візиту гостей.

Кожна трапеза супроводжується теплими й душевними розмовами: це теж одна з особливостей культури Грузії.

Застілля по-грузинськи

Грузія – неймовірно гостинна країна / Фото iStock

Якщо вас запросили на традиційне застілля грузин, з особливим приводом чи просто на буденні посиденьки, не варто відмовлятись та завчасно покидати стіл. Господар будинку може сприйняти це, як образу.

Будьте також готові, що відмовки не спрацюють у цій ситуації. До прикладу, якщо ви за кермом та відмовляєтесь долучитись до грузинського застілля, вам, як гостю, підготують кімнату, щоб ви могли залишитись на ніч та зранку вирушити у дорогу. Однак впевнені: таке гостинне свято з душевними розмовами ніхто б не захотів завершити завчасно.

Супра

Традицію гостинності уособлює унікальне свято – супра. З грузинської "супра" означає "скатертина", а, отже, і застілля. Свято проводиться у дні народження, ювілеї, весілля, національні та релігійні дати тощо. Це ціла церемонія, що починається з прийому їжі та напоїв, теплих розмов та продовжується піснями, танцями і тостами, які так притаманні грузинам.

Раніше супру влаштовували за столами, в центрі яких було заглиблення. Вони відігравали особливу роль у зближенні присутніх, адже в них клали їжу, якою ділилися всі учасники трапези. Цю традицію вже зрідка практикують, однак різноманіття поданої їжі з роками не змінилося.

Традиційні страви та напої грузин

В основний раціон грузин входять чимало зелені, овочів та бобових. Яке ж застілля без таких національних страв як лобіо, хінкалі, хачапурі, чахохбілі. Проте найпочесніше місце на столі посідає м'ясо у найрізноманітніших варіаціях.

М'ясо – невід'ємний атрибут грузинського застілля
М'ясо – невід'ємний атрибут грузинського застілля / Фото iStock

Особливу роль під час застілля відіграє алкоголь, адже Грузія – країна, де виробляють чимало напоїв, що славляться своїм неповторним ароматом та смаком у всьому світі.

​Читайте також Коньяк – лікер богів: цікаві факти про благородний напій, яких ви могли не знати

Найпоширенішим на справжній грузинській супрі є вино. Це й не дивно: напій вважається національним надбанням країни. Окрім цього, запашний коньяк також стане чудовим доповненням до грузинських страв.

Тости – обов'язкова традиція застілля

Часто на традиційні супри запрошують ведучого. Одним із критеріїв, за яким обирають тамаду на грузинське свято, є стійкість. Річ у тім, що ведучий має не тільки створювати настрій та атмосферу завдяки влучним жартам, але й не сп'яніти після тостів.

Цікаво, що алкоголь на грузинському святі тільки доповнює застілля, не перетворюючи його на бурхливу вечірку. Якщо ж подія важлива, на супру запрошують мерікіпе – людину, яка розливає напої присутнім і стежить за ступенем їхнього сп'яніння. Тож будьте певні: всі гості затишно і весело проведуть час.

Тости – обов'язкова частина грузинського застілля
Тости – обов'язкова частина грузинського застілля / Фото iStock

Щодо самих тостів, вони рідко бувають короткими і часто витримуються довгими паузами. Оскільки в Грузії цьому приділяють особливу увагу. Тости озвучують у певній послідовності: "За Ісуса Христа", "За сім'ю", "За батьків", "За братів і сестер", "За покійних", "За дітей", "За Батьківщину", "За друзів", "За кохання та жінок" тощо.

Ніхто за столом не повинен пити, поки тамада не завершить свій тост, проголосивши "боломе", що означає "до дна!". Натомість гості зазвичай відповідають на промовлений тост: "Гаумарджос", що у перекладі – "хай живе!"

Цікаво Від екстриму до сімейного відпочинку: 5 гірськолижних курортів Грузії

Отож, не відмовляйтеся від колоритного традиційного грузинського застілля. Супра – це те свято, на яке хочеться потрапити кожному.