Створити колоритну атмосферу цієї країни можна просто зараз. Travel24 за підтримки ТМ "Шато Кахеті" пропонує вирушити до Грузії на власній кухні, приготувавши на вечерю традиційні страви цієї гостинної держави.
Читайте також Від Синевиру до Дземброні: локації України, які слід відвідати цієї осені – мальовнича добірка
Грузинські страви, які варто спробувати кожному
Хінкалі
Добірку варто розпочати зі знаменитих грузинських хінкалі. Ці запашні та соковиті "мішечки" сподобаються усім, адже, залежно від гастрономічних вподобань, гурмани можуть обрати як гостріші м'ясні начинки з особливими спеціями, так і ніжні сирні хінкалі, що просто тануть у роті.
Хінкалі – одна з найпопулярніших грузинських страв / Фото Pixabay
На вигляд хінкалі – це великі мішечки з тонкого тіста, начинки та бульйону. Зазвичай, для приготування страви використовують фарш зі свинини, яловичини, телятини або баранини, а також грузинські спеції. Але, якщо ви не споживаєте м'яса, не засмучуйтесь, адже існує вегетаріанські варіанти – з картоплею, грибами чи сиром.
Їсти хінкалі треба руками, щоб не проткнути виделкою тісто і не розлити бульйон. Спершу слід відкусити шматочок, випити рідину, а потім доїсти все, окрім хвостика, за який тримають цей смачнезний "мішечок" під час трапези.
Хінкалі – страва, що підкорить навіть гурманів / Фото ShutterStock
Цікавою є історія походження страви. За однією з легенд, хінкалі вперше приготували у часи битв із персами. Пораненим солдатам було важко їсти через травми, тому для них створили поживні хінкалі з баранини та бульйону, які допомагали воїнам швидше одужати.
Страва стала настільки популярною, що кожен регіон Грузії розробив власний рецепт і може похизуватись особливостями приготування хінкалі. Тож обирайте той, що більше до вподоби, та створіть його на власній кухні!
А ви знали Грузія запровадить систему "зелених перепусток" для місцевих і туристів
Хачапурі
Запашні хачапурі – це наче окрема сторінка грузинської гастрономії. Вперше їх готували у часи Середньовіччя. Страву смакували пастухи у гірських селищах північно-західної Грузії, та згодом хачапурі залюбки подавали на застіллях у всій країні.
Хачапурі – це хлібець різної форми з великим вмістом сиру. Найчастіше страву готують у вигляді човника, до якого додають не тільки сир, але й яйце.
Запашні хачапурі / Фото ShutterStock
Саме інгредієнти страви повпливали на її назву. З грузинської мови це поєднання "сиру" (хачо) і хліба "пурі".
На перший погляд, все дуже просто і не для любителів високої кухні. Однак не кваптесь робити висновки: завітавши до Грузії, можна переконатись, що у кожному місті та селі є свої рецепти хачапурі, які роблять їх унікальними. Відтак існує щонайменше 10 різновидів цієї страви, а найпопулярнішими вважаються імеретинські, аджарські, мінгрельські, сванські та гурійські.
Хачапурі можна подавати як на вечерю для друзів чи родичів, так і на весіллях чи інших особливих застіллях. Ця страва неодмінно посмакує всім, адже хрумка скоринка випічки у поєднанні з ніжним сиром та яйцем, чи м'ясом зі спеціями – що може бути краще?
Оберіть свій улюблений вид хачапурі / Фото ShutterStock
Суп харчо
Якщо всі туристи в Україні прагнуть скуштувати борщ, то у Грузії такої ж популярності має знамените харчо. Хто і коли вперше приготував цей поживний суп, залишається загадкою. Однак стверджують, що перший рецепт з'явився десь тоді, коли кавказькі народи почали освоювати розведення худоби та землеробство.
Харчо та вино – ідеальне комбо / Фото ShutterStock
Зазвичай харчо готують із яловичиною, але існує багато рецептів і з баранини, свинини або курятини, тож кожен може обрати головний інгредієнт на власний смак. До складу супу також входять рис, волоські горіхи і тклапі – висушене на теплому сонці пюре зі сливи. Суп харчо повинен бути гострим, а за консистенцією – густим.
Лобіо
Ще одна традиційна страва грузинської кулінарії – лобіо. Тут головним інгредієнтом є відварена квасоля.
Як і більшість легенд про походження страв, історія лобіо теж пов'язана із воїнами та походами. Згідно з переказами, першою лобіо скуштувала цариця Тамара під час одного з військових походів. Знесилені солдати попросили щось із їжі в одному з будинків, але у його господарів залишилися лише квасоля і трішки прянощів. Очевидно, що цього було мало, тому воїни полягали спати, а прокинулися від пряного аромату квасолі. Після того, як цариця попробувала неймовірне лобіо, його стали подавати в оселях всієї знаті.
Грузинська страва лобіо / Фото ShutterStock
Щодо рецепта, то існує чимало варіацій приготування. Насправді все залежить від сорту квасолі та ступеню її розварення. Але все ж головним секретом смаку кожного лобіо є прянощі: без них ця страва просто не може існувати.
До столу лобіо заведено подавати з кукурудзяною кашею та випеченим на дровах хлібом.
Чахохбілі
Чахохбілі – одна з найдавніших грузинських страв із м'яса та овочів, що рясно заправляється томатним соусом. Колись його готували з фазана, зараз же – із курки.
Чахохбілі точно сподобається любителям м'ясних страв / Фото ShutterStock
Напевне, у кожного хоч раз у житті перед приготуванням страви бракувало якихось інгредієнтів. Таке трапилося і з однією грузинською господинею, яка, за легендами, є автором національної страви. Жінці треба було негайно приготувати фазана й подати до столу, однак у домі не було масла чи іншого жиру. Тоді вона й вирішила обсмажити м'ясо на сухій сковороді, додавши спеції та потушивши його в томатному соусі. Ось так, за давніми переказами, й виникли знамениті чахохбілі.
Гозинаки
Вважається, що застілля по-справжньому вдале тоді, коли подається його фінальна частина – десерт. Коли ви побуваєте у Грузії, неодмінно скуштуйте знамениту чурчхелу. Та особливо вас зможе здивувати гозинаки – це волоські горіхи в меду.
Нині до цього десерту входить також соняшникове та гарбузове насіння, кунжут, арахіс, ліщина й навіть повітряний рис. Вдома ж можна відтворити первинний рецепт, поєднавши волоські горіхи та мед.
Грузинські гозинаки / Фото ShutterStock
Цікаво, що найчастіше гозинаки готують до Нового року або інших свят, тож особлива атмосфера завдяки цьому десерту вам гарантована.