Історія та процес виробництва коньяку оповиті безліччю легенд та цікавих фактів. Travel24 за підтримки ТМ "Шато Кахеті" пропонує деякі з них – ті, що відомі лиш справжнім знавцям!

Спробуйте і ви Мандрівка до Грузії, не виходячи з дому: які традиційні грузинські страви варто приготувати

Трішки історії та містики

Звідки ж взагалі походить один із найвідоміших спиртних напоїв? Виявилось, що жителі одного маленького містечка у Франції помітили, як змінюється властивість спирту, його аромат та колір, коли він поміщений у дубову бочку. Сталось це у поселенні Коньяк, що в регіоні Пуата-Шаранта, тому новий ароматний напій вирішили назвати на честь цього мальовничого місця.

Та яка ж історія без містичних легенд? Виникнення коньяку – не виняток!

Містична легенда про виникнення коньяку
Містична легенда про виникнення коньяку / Фото Pexels

Подейкують, що початок виробництва напою пов'язаний з ім'ям шевальє-протестанта Жака де ля Круа Марона, що поміж битвами займався виноробством.

За легендою, чоловік став свідком зради своєї дружини та, не роздумуючи, обірвав життя обох коханців. Згодом його почали мучити нічні жахіття. В одному з них сатана пригрозив заволодіти душею чоловіка. Скоріш за все, кожен злякався би й боявся знову поринути у сон. Проте це не про Жака – він вирішив двічі перегнати вино, відсікти у продукту перегонки початкову та кінцеву фракції спирту, у такий спосіб отримавши коньячний спирт, що закладають у барило для витримки.

Дубову бачку з рідиною Жак подарував ченцям. Декілька років потому, відкривши її, монахи були вражені від неймовірного аромату та смаку напою. Це і був перший коньяк.


Дубові бочки для витримки спиртних напоїв / Фото iStock

Сумнівів не виникає, що саме у Франції створили перший коньяк. Однак із роками технології виготовлення змінювалися, а одним із найпопулярніших виробників коньяку стала Грузія.

Цікаво Куди поїхати, щоб відчути силу природи: список локацій з "характером"

Як виготовляють коньяк

Особливості виробництва коньяку не менш цікаві за його історію. Перед тим, як напій потрапляє на полиці супермаркетів, він проходить надзвичайно складний і тривалий процес виготовлення.

Виробництво коньяку потребує спеціальних сортів винограду, унікального устаткування та справжніх професіоналів своєї справи. Крім того, існують чіткі етапи, ось головні з них:

  • вирощування винограду;
  • одержання соку;
  • бродіння;
  • дистиляція;
  • витримка;
  • купажування.

Спиртовмісний напій бурштинового відтінку виготовляється в результаті подвійної перегонки (дистиляції) білого вина з різних сортів винограду. Зазвичай, використовують Фоль Бланш, Коломбар, Монтіль та Уні Блан. Втім саме з останнього сорту виробляють майже 98% коньяків.


Уні Блан – сорт винограду, з якого виготовляють більшість коньяків / Фото Pixabay

А щоб отримати аромат із квітковими нотками й м'який гармонійний смак, коньяк поміщають у спеціальні дубові бочки, в яких він витримується протягом кількох років. Тож не дивно, що саме витримка – вирішальний показник для досягнення вищої якості.

Цікаві факти про коньяк

Бочки для витримки

Це чи не запорука ідеального коньяку. Річ у тім, що від діжки залежить унікальний смак, аромат та навіть колір.

Справжні бочки для коньяку виробляють лише з дуба, адже саме з цієї деревини напій вбирає у себе до 2 000 компонентів, які удосконалюють його якість. Не менш цікавим є те, що діжки роблять без єдиного цвяха, лише з дерев'яних деталей.

Коньячні бочки використовують повторно. Вважається, що, чим старіша діжка, тим темнішим буде колір коньяку. Старовинність бочок може впливати і на міцність напою, що не повинно перевищувати 40 – 45 градусів.

Та як вберегти погреби від шкідників та захистити діжки? Тут придумали невеличку хитрість. Щоб захистити старовинні діжки від шкідників, спеціально розводять павуків, які обплітають їх своїм павутинням.

Вік коньяку

Від витримки залежить якість коньяку. Виробникам потрібно щонайменше 2 роки, щоб отримати хороший напій. Однак є коньяки, які витримують 80, 100 і навіть більше років.

За цей період певна кількість коньяку випаровується – приблизно 2 – 4% від загальної кількості. "Доля ангелів" – саме таку назву отримали ці втрати. Просто уявіть: щорічно випаровується понад 20 мільйонів пляшок бездоганного коньяку.

Також важливу роль у процесі витримки відіграє підвальна вогкість. Без неї продукт ніколи не досягне довершеного вигляду. Для елітних спиртів багаторічної витримки в кожному будинку існує навіть спеціальний підвал – "Райська кімната".


Як виготовляють якісний коньяк / Фото ТМ "Шато Кахеті"

Читайте також Куди українські туристи можуть вирушити у подорож: перелік відкритих країн

Бонапарт, Черчилль і Рузвельт – найвідоміші любителі коньяку

Кожен політичний діяч мав свій улюблений алкогольний напій. Він завжди ставав у пригоді на важливих перемовинах, під час походів чи просто на застіллі. Благородний смак коньяку високо оцінили знамениті політичні постаті Наполеон Бонапарт, Вінстон Черчилль і Франклін Рузвельт. В кожного з них була своя історія, пов'язана з напоєм.

Так, Імператор Бонапарт вважав: той, хто ображає коньяк, ображає Францію. Взагалі військова кампанія Наполеона була пов'язана з цим напоєм: коньяк став справжнім символом країни, а військові перед боєм смакували чарку, щоб додати хоробрості. Згодом ці історії вирішили вшанувати: на пляшках почали наносити етикетки із зображенням Наполеона та підписом "Le Cognac de Napoleon".

А от британський прем'єр-міністр регулярно вживав міцні алкогольні напої, зокрема 50-градусний коньяк. Вінстон Черчилль вважав, що саме напій допомагає йому приймати важливі рішення.

Водночас 32-го Президента США Рузвельта називають істинним шанувальником коньяку. Подейкують, що посилки із продуктом він отримував особисто від Сталіна. Згідно із легендою, одну з таких Сталін передав Рузвельту через Черчилля. Однак той віддав передав колезі тільки закуску – рибу, балик та чорну ікру, а от напій залишив собі.

Ще декілька цікавих фактів

  • Чітких рецептів та приписів для створення коньяку не існує. Все залежить від майстра, що створює напій. Однак часто виробництво коньяку – це сімейна справа, де з покоління в покоління передають секретні інгредієнти, що надають напою неповторний смак.

  • Нерідко поширюється думка, що найкраща закуска до коньяку – лимон. Змушені вас розчарувати, адже цитруси можуть сильно спотворити коньячний букет. Такий ритуал привніс Микола II, тому й прозвали її доволі кумедно: закуска-миколашка або "а ля Ніколя".


Лимон – не найкраща закуска до коньяку / Фото Unsplash

  • Раніше коньяк подавали в келиху, попередньо нагрітому над полум'ям. Зараз же сомельє переконують: такий формат подачі погіршує смак. Втім це не означає, що коньяк треба охолоджувати. Найкраще насолоджуватися напоєм кімнатної температури – 20 – 25 градусів.

  • Ви б дозволили придбати собі коньяк за 4 мільйони гривень? У 2011 році один щасливчик не пошкодував такої великої суми. Так, того року у Парижі був проданий найдорожчий коньяк, який створювався ще у 1858-у. Пляшка була інкрустована золотом і дорогоцінним камінням.

  • Поціновувачам коньяку слід знати, що вживання 15 мілілітрів напою на день не шкодить здоров'ю, а навпаки є профілактикою від серцево-судинних захворювань, розширює кровоносні судини та позбавляє головного болю.