Музей космосу розташований у Національному історико-етнографічному заповіднику. Він містить приблизно 30 тематичних музеїв різного профілю: історії, археології, грамотності, етнографії, технологій тощо.

Дивовижно Театри України: місця, які вразять своєю атмосферністю

Чому перевезли церкву

Церква Святої Параскеви була побудована в 1891 році в селі В’юнище на Київщині. У 60-х роках через будівництво нового водосховища церкву та й саме село могло затопити. Щоб врятувати її, селяни розібрали святиню та перевезли до Переяслава-Хмельницького. Згодом в цій церкві створили музей космонавтики.


Музей космосу розмістився у церкві Святої Параскеви / Фото Reporters

Про заснування музею космосу

Музей відкрили у 1979 році – на 325 річницю Переяславської ради.

Коли створювали Музей космосу, питання, чи доречно розміщувати його в церкві, взагалі не стояло. Нині нас дивує таке поєднання, а тоді по всьому Радянському Союзу у храмах створювали музеї атеїзму й науки,
– каже завідувач музею Сергій Вовкодав.

З прагматичної точки зору, для керівництва музею ця церква була просто приміщенням, яке можна використати. Вона простора всередині і добре годиться для розташування великих об’єктів. Це, ймовірно, і зіграло ключову роль.


Музей космосу відкрили у 1979 році / Фото Reporters

Михайло Сікорський, який заснував Переяславський історико-етнографічний заповідник, хотів показати розвиток людства – від полювання на мамонта до штучних супутників. Космонавт Георгій Береговий, який очолював центр підготовки космонавтів під Москвою, допоміг Сікорському придбати багато експонатів для музею. Також Сікорський отримав їх з московської виставки економічних досягнень.


Заснував Музей космосу Михайло Сікорський / Фото Reporters

Про експонати

Серед сотень космічних експонатів радянської епохи, які набиті всередині крихітної будівлі:

  • червоний навчальний парашут Юрія Гагаріна;
  • скафандр, одягнений космонавтом В’ячеславом Зудовим для виходу в космос у 1976 році;
  • макети різних ракет;
  • моделі штучного супутника, а також пересувної місячної лабораторії, де космонавти проводили експерименти, відпочивали, робили фізичні вправи, їли.


У музеї представлені сотні космічних експонатів / Фото Reporters

За 40 років існування музею тут побувало приблизно 10 космонавтів, зокрема, й Олексій Леонов, який першим в СРСР вийшов у відкритий космос, та Леонід Каденюк, який вперше за часів незалежності України полетів в космос.


Музей відвідали приблизно 10 космонавтів / Фото Reporters

На жаль, інтер'єр церкви зараз у ненайкращому стані, адже ремонт всередині музею не проводили з 1970-х років.


Приміщення Музею космосу потребує ремонту / Фото Reporters

Музей космосу в Переяславі: дивіться відео RadioFreeEurope