ІЛР вперше був опублікований в 1990 році з метою стати більш комплексним показником розвитку людства, ніж суто економічні показники, такі як валовий внутрішній продукт. Індекс включає три виміри людського розвитку:

Це цікаво Смертельно красиво: 5 озер світу, до яких туристам краще не наближатись – фото

  • тривалість здорового життя;
  • рівень освіти;
  • економічний показник гідного рівня життя, що вимірюється величиною ВВП.

Показниками, використаними у звіті за 2020 рік, були:

  • тривалість життя при народженні;
  • очікувані роки шкільного навчання для дітей;
  • середні роки навчання у школі для дорослих;
  • валовий національний дохід на душу населення.

Показники використовуються для створення індексу здоров'я, індексу освіти та індексу доходу, кожен зі значенням від 0 до 1. Середнє геометричне з трьох індексів, кубовий корінь добутку цих індексів, є індексом людського розвитку. Значення вище 0,800 класифікується як дуже високе, від 0,700 до 0,799 високо, від 0,550 до 0,699 як середнє і нижче 0,550 як низьке.

Рідко, коли один із показників відсутній, використовуються моделі регресії між країнами. Завдяки вдосконаленим оновленням даних та методології, значення ІЛР не можна порівняти у звітах про людський розвиток, натомість кожен звіт перераховує ІЛР за деякі попередні роки.

ІЛР має кілька обмежень у вимірюванні людського розвитку країн. Є такі аспекти людського розвитку, які він не враховує, такі як нерівність та участь в управлінні. Це також середнє значення для великих груп людей, що не може показати детальнішу статистику розвитку для різних регіонів, етнічних груп чи статі.

Для вирішення одного з обмежень з урахуванням нерівності коригується індекс людського розвитку (IЛР) у звіті 2010 року, в якому зазначається, що "IЛР є фактичним рівнем людського розвитку (з урахуванням нерівності)" і "ІЛР можна розглядати як індекс "потенційного" людського розвитку".

У 10-ку лідерів увійшли такі держави:

У 2020 році Україна посіла в цій таблиці 74 місце з такими показниками:

Таблицю закриває десятка найбідніших країн світу: Ємен, Еритрея, Мозамбік, Сьєрра-Леоне, Буркіна-Фасо, Малі, Південний судан, Бурунді, ЧАД, Центральноафриканська Республіка, Нігерія зайнявши відповідно від 179 до 189 місця з такими показниками:

Варто порівняти показники України із показниками найуспішнішої країни у 2020 році – Норвегії:

Детальніше із рейтингом країн можна ознайомитися на сайті Програми розвитку ООН.

Рейтинг країн світу за рівнем життя / Інфографіка 24 каналу
Рейтинг країн світу за рівнем життя / Інфографіка 24 каналу