Екскурсоводка Христина Кундира розповіла, що наразі замок відкритий для відвідувачів. Замок розташований на пагорбі, колись довкола нього були сади, тенісні корти та стайні із десятками коней.

До теми Середньовічний замок та титул барона: в Шотландії виставили на продаж дивовижну нерухомість

Один із власників навіть розводив виноградних равликів. Проте XIX століття стало занепадом – власники замку часто змінювались.

В радянські часи був колгосп та школа трактористів. Водночас намагалися облаштувати його й під будинок творчості для архітекторів. Однак СРСР розпався й роботи припинились.

За інформацією Христини Кундири, в замку мали бути від 80 до 100 для проживання, концертна зала, а також:

  • конференцзал;
  • клуб;
  • бібліотека.

Куди водитимуть туристів

Раніше замок був закритим для відвідувачів, проте наразі тут проводять регулярні екскурсії. Христина Кундира розповіла про цікаві місця, у які водитимуть туристів.

Замок цікавий тим, що має 2 подвір'я: верхнє та нижнє і житлові корпуси,
– розповіла екскурсоводка.

Вона пояснила, що з колодязем, який розташований на нижньому подвір'ї, місцеві жителі пов'язують різні легенди. Наразі це питання досліджують і невдовзі можуть долучити його до екскурсії.


Місцеві пов'язують з фонтаном легенди / Фото 24 каналу

Туристів водитимуть не всіма коридорами, адже інші для цього ще не придатні. Директор замку працює в ньому майже 40 років, але каже, що лиш впустивши сюди людей, можна запустити механізм, який допоможе відродити пам'ятку.

Реставрація не закінчена і ми фактично не впускали людей. Тепер ми прибрали трошки, показали ті приміщення й понаписували, де можна ходити, а де не можна,
– розповів директор Свірзького замку Володимир Мандзяк.

Чому замок вводять в експлуатацію

Наразі замок хочуть ввести в експлуатацію. Це потрібно для того, аби він потрапив у список пам'яток, які відновлять у межах "Великого будівництва".


На території замку хочуть облаштувати мистецько-культурний центр / Фото 24 каналу

Розробник комплексної концепції реновації Свірзького замку Богдан Гой розповів, що у 2021 році виділено приблизно 200 тисяч гривень на проведення архітектурного конкурсу на обрання реставраційної команди і приблизно 900 тисяч гривень передбачено на проєктно-кошторисну документацію.

У майбутньому на території замку хочуть облаштувати мистецько-культурний центр. Поки усіх запрошують на екскурсії вихідного дня. З часом до проведення екскурсій хочуть залучати місцевих мешканців.